Sokaklarda çalanlara,söyleyenlere; sokak sanatçıları deniliyor.. Ama beni iğrendiren şey; önlerine atılan bozuk paralar.. Sesi bile iğrenç.. Çok sokak sanatçısı tanıdığım olmadı; ama çok sokak tanıdım,geçtim.. Sevimsiz ve pisti çoğu..Tükürmek bile cesaret işiydi ve o sokaklarda yaşayan kadınlar balkonlarda çıplak olurlardı.. Bir erkek gördüklerinde, balkondan aşağı sarkar ve dolayısıyla göğüsleri de yerçekimine uyum sağlayarak avı kendinden geçirmeye yetecek güçtedir.. Böyle durumlarda sokakta kalmayı yeğlerim.. Hatta gördüklerim karşısında “hadi az kaldı, birkaç metre sonra çıkacaksın lanet sokaktan” dedim kendi kendime.. Zira hatun o eve sokma telaşındadır.. Çok yıl oldu hala kandıramadı şeytaniçeler.. İnançsızlığımın yanında, şeytani karekterlerden de hep uzak durdum..

Bir keresinde yine çok içmiştik.. Sandalda içmeye devam etmek istedik.. Ama sandala attığım adımda midem adeta dalgalanmıştı.. Güç bela attık kendimizi karaya.. Ve kayaların üzerinde ayakta durma mücadelesini kaybederek, kapaklandım iki metre yere.. Orada ölebilirdim.. Sarhoş -kendini bilmez halde- ölmek istemem.. Bedenimi hissetmeliyim.. Bir adam film seyreder gibi beni izliyordu.. Yerdeyken farkettim.. Bok herif, kimbilir içinden ne kahkahalar atıyor.. Bıçağım olsaydı eğer bıçaklayabilirdim.. Ama sarhoştum, kavgaya girişsem adam bizi yer.. Sonra vazgeçtim herşeyden, yalnızlığa son verip gidip yatağımda sızdım.. Aslında yalnızdım, ama uykuda farketmiyor insan..

Bu hayatı seçtikten sonra, karşıma çıkan tonla insan, tonla durum oldu.. Her biri önemli her biri ciddi yaşam örnekleri.. Geçenlerde, kararsızlığa savaş açan biri vardı.. Bunca oynak zemine ve dolambaçlı yollara rağmen kararlı olmaktan söz ediyordu.. Hayatında alamadığı kararların sonucunda gelmiş olduğu noktada kararlı olmaktan bahsediyordu.. Gerçi yeni mezun olmuştu.. Ki hayat okulda öğretildiği gibi olmadı hiç.. Öğrenecekti.. Suyun akışı her metrede aynı değildir.. Kimi yerde dolanır, kiminde ise hızlanır.. Bir dal parçası, o yol boyunca bir yerlere takılabilir de, takılmayıp denize katılabilir de.. Hayat olasılıklar dizisidir ve kesin yoktur! Livaneli’nin Mutlu Aşk Yoktur’unu dinleyin.. Benden size gelsin..

Bazen bir haber beklersin.. Günler, aylar, yıllar geçer.. Beklenen haber gelmez.. Tam unutursun.. Yeni bir adım atarsın yeşil ormanlara doğru.. Ardından o haber gelir.. Ateşten bir haber.. Beklenen.. Ve yakar yıkar tüm ormanı.. Yanarsın, sönmezsin yıllarca.. Yağmur yağar.. Ve soğursun.. Küle dönersin.. Gün gelir o küllerin arasında filizleniverirsin.. Hayat bir dönüşüm içindedir.. Herşey yeniden başlar, en baştan..

Livaneli-Mutlu Aşk Yoktur..

KorsanKalem 18.06.12 02.10

Kategoriler: Eskiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir