Bugün o gün mü? O gün bu gün mü yani?? Galiba evet.. Kutlanacaksa eğer kutlayalım o halde.. Evi mi süslüyorduk, yok ya çiçek falan alıyorduk.. Cama bayrak asılıyor muydu ki? Ne olur ne olmaz bir paket şeker alayım.. Nerdeydi şu milli marş cdsi? Kafam karıştı iyice..

Sahi ya bugün 8 Mart.. Dünya (Emekçi) Kadınlar Günü.. Parantez içine aldığım aslında her kadının alnına yapışmış bir etiket, bir simge.. Doğduklarından itibaren girdikleri o zor, o yiğit mücadelenin bir dışa vurumu..

" Ve kadınlar bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız ..

Nazım Hikmet RAN “

Soframızdaki yeri.. Evet üstad tam da yaraya parmak basmıştı.. Hayata bakışımızı yerlere sermişti adeta.. Son yıllarda sizlerde izliyorsunuz, ayrıntılı sayılar vermeyeceğim; yüzlerce kadın katledildi ülkemizde.. Namus, töre, kıskançlık vs. şeyleri bahane eden bel altı erkeklerinin hazin tablosudur bu! Ve gitgide körelen, yozlaşan toplum düzeninin yeniden şekilleniş evresi!

Kadın ayıbın, günahın, utancın simgesiydi kimilerine göre! Saçının teli görülse, amann erkek tahrik olabilirdi! Azgınlıkta sınır tanımayan sapıkların saç tahrikliği çok acınası ve gülünç! Hele hele eşini kızını ablasını koruyan erkeğin, başka bir kadının teni için yaptığı onca şeye ne demeli? Tutarsızlık ve yüzkarası bir tablodur! Toplumun bunu desteklediğini düşünüyorum. Evin erkek çocuğunun kız arkadaşı olunca sırtı sıvazlanırken, kızlar dayak yer çoğu kez! Bu yüzden kadın hep mücadele etmiştir.. Ev işlerini yapmak sanki bir zorunluluktur onun için.. Erkekten, çoğu aile yumurta bile kırmasını istemez.. Bu böyledir.. Ve hödük olarak yetişen erkek, aynı hödüklüğü sürdürerek yaşamına bir kadını(köle) dahil eder. Bu şekilde rahat hayatına devam edecektir..

Ev işleri kadına verilen en önemli görevlerdendir.. Daha sonra çocuk bakımı da işin içine girince, kadın evde temizlik yemek ve çocuk üçgeninde yaşamını sürdürecektir.. Erkek aldatacak, istediği herşeyi yaşayacak ama kadın edepli olacaktır!

Bu süreç çoğunlukla böyle oluyor ne yazık ki.. Değişir mi? Bence daha da betere gideceğiz.. Zira kimi kadınlar kuma olayını kabullenmiş aptal kutularda programlara katılıp bunu savunabiliyor.!

Bunca ikinci plana atılmışlık varken ben tüm emekçi kadınların kadınlar gününü kutlarım.. Dünyanın çiçeklerisiniz herbiriniz.. Umarım solmadan her daim gözbebeğimiz olmaya devam edersiniz..

 

[Çok daha kapsamlı bir yazı düşünüyordum, ama aksi bir durum yüzünden epey yoruldum(şomağızlılık yapmamak lazım:) ve saat 04.45 yani epey yoruldum.. Umarım kadınlar bu konuda kızmazlar.. Mışıl mışıl uyuyanlar güzel güzel rüya görsünler.. ]

KorsanKalem 08.03.12 04.55

Kategoriler: Eskiler

4 yorum

joseph_88 · 08 Mart 2012 07:52 tarihinde

Gayet basarili bir yazi kardesim iste.aksi bir durum derken bisey mi ima etmeye calisiyon yoksa 😀

KorsanKalem · 08 Mart 2012 12:37 tarihinde

teşekkürler, dün gece işle ilgili baya bir yoğunluk vardı, aklına kötü bişey gelmesin yani..

AWARWASS · 08 Mart 2012 19:27 tarihinde

Güzel bir yazı kardeşim yazacaklarımı sen dökmüşsün kaleme bana gerek kalmadı:))

gercekcihayalperest · 16 Mart 2012 22:21 tarihinde

Geç oldu ama yazılmadan olmaz.:).Yazıyı okuyan kadınlar memnundur eminim, uyuyanlar da dahil buna:)… kadının hiç umursanmayan yerini bi erkeğin kelama dökmesi…keşke herkes bu kadar düşünse..teşekkürler..geç de olsa..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir