Tekli bir koltuğun üzerinde günü değerlendiriyordum. Değerlendirmek sayılmazdı aslında.. Birgün daha ölüyordu.. Ve herkes gibi, aptal kutularında aptalca şeyler izliyordum. Bu uyuşukluk tüm hücrelerine bulaşıyordu. On gün önce bitirmem gereken kitap hala suratıma bakıyordu.. Sanırım utanmam gereken tek şey buydu! Koltuğun kolunda uyuyarak ömrümü tüketiyordum. Ama; kim ve ne için diye sorabiliyordum en azından.. Bu da birşeydi.. Tam 30 yıl sormadan yaşayanlar var..Sırf bu yüzden kendime hayran olabilirdim. Ama bunca çılgın adam varken, hayranlık kapasitemi boşa sallamamalıyım..

***

Sağlıklı yaşam sırlarına da hiç merak sarmadım. Öyle bir derdim olmadı hiç.. Yaşayıp gideceğiz işte.. Bir hastalıktan yada bir kazadan ötürü tükeneceğiz.. Yemek, içmek ve ölmek.. Kısıtlamamalı insan kendisini..

***

Hiç ortalığa kusmadım.. Salonun ortasına, pistin ortasına, masanın üstüne..; hiç öyle rezil olmadım.. Bir keresinde çok içmiştim.. Yatağa yatıp sızmaktan başka yapacak hiçbir şeyim de yoktu.. Sanırım o halimle çok da yazmıştım..Yazarken içmiştim.. İçerken yazmış da olabilirim.. Şuan çıkaramadım.. Ama içtim, çokça.. Gecenin olmadık bir anında uyandım. Ve kustum.. Nefessiz kaldım o vakit.. Hayır o an aklıma gelen tek şey şu olmuştu:” Kusmuğunda boğuldu” denilmemeliydi ardımdan.. Derin bir nefes aldım ve banyoya attım bedenimi.. Kendime gelebilmiştim. Ama ölüm gırtlağıma sarılmıştı ve adice bir suikast girişimiydi bu! Yatağı o halimle temizledim.. Ve yattım geri.. Ölümden korkmuyordum.. Ama yatağıma üzülmüştüm.. Pis kokuyordu.. Sonra uyudum..

***

Kuşkusuz hayat her önüne gelene vermiyor! Hayatın halet-i ruhuyesi; önüme gelene bin tekme durumu.. Çok yavşak hayat! Hep tokatını yiyorsun, hırpalanıyorsun.. Bir çatı altında ömür tüketmeyi kabul etmiş koca koca insanlar, hayatın dayağından kaçan tiplerdir.. Özgürlük öğretilen değil, öğretilmeyendir.. Gösterilen duvarın arkasına bakma cesaretine sahip olduğumuz gün, gerçek özgürlüğü tadabileceğiz.. Sunulanı yutan bizden değildir.. İyi mesailer..

KorsanKalem 17.06.12 02.11

Kategoriler: Eskiler