Dünyanın merkezi, sistemi, herşeyi; yitirişler üzerine kuruludur.. Kaybedişler üzerine.. Hiç yaşamamış gibidir mezardakiler.. Oysa her biri sevdi, sevildi ve acı çekti bu dünyada.. Seviştiler, aç kaldılar, dövüştüler.. Üç kuruş için can yaktılar.. Kaçıştılar.. Ve hepsi öldüler nihayetinde.. Şimdi koskaca mermer mezarlara sahip zengin olanları.. Fakirler toprak belki başında bir taş.. Yine adil değil.. Ama gidilecek yer aynıdır.. Görülecekler aynı.. Diyorlar kesin değil ama; asıl hesabı orada soracaklar.. Bilemem..

Evet ölümler tadacağız.. Er ya da geç.. Öleceğiz.. Ölümden korkulur ama yaşam bir süreçtir.. Ölümler de gereklidir.. Biliyorum ilerliyor zaman.. Geriliyoruz her daim.. Yapmak istediklerimizi yapmak gerektiğini gün geçtikçe anlayacağız.. Geç olmasın, güç olur..

Bu gün şehir otobüsünde, yaşlı bir amca ayaktaydı.. Bu arada otobüs değil metroydu.. Genç güzel bir kadın kalktı ve yer vermek istedi.. Yaşlı amca, diğer istasyonda ineceğini ama bu nazik davranışından dolayı elini öpmek istediğini belirtti.. Kadın, kırmadı ve o centilmen amcanın elini kibarca öpmesine izin verdi.. Evet İzmir hoşgörüydü, İzmir medeniyetti.. Ama yaşlı amca ayrı bir medeniyet.. İşte bu yüzden bu şehirde ölmem gerektiğini düşündüm bugün.. Bu şehrin ışıklarında veda etmeliyim herşeye..

Ölüm gibi sert haberlere karşı gönlümü sıcak tutmayı amaç edinmiş ve dimdik durabileceğimi düşünen birisi olarak şuan için sınanmaya pek niyetim yok.. Tabi, Ernesto Che Guevara’nın o önlü sözünü de söylemeden edemem..
“Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin, savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa,Ölüm hoş geldi, safa geldi.. Ernesto Che Guevara

Fikret Kızılok-Ama Babacığım  dinleyin..

KorsanKalem

Kategoriler: Eskiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir