Sevdiğin yemeği bir oturuşta yersin, bir bakmışsın tabağında kaşıklayacak bir şey kalmamıştır.. Yemek bitmiştir.. Hayatta böyle.. Daha doğrusu bitmesin diyeceğin çok önemli anlar olacaktır ama; bitecektir.. Sanki bir zorunluluk gibi bitecektir.. Günler geçecektir, tatiller bitecektir, hayat hep böyle sürüp yitecektir..

Bir fotoğrafta milyonlarca durum vardı.. Yani herkes aynı gülümsemez.. Kimi, insanlar istediği için güler, kimisi umursamaz hiçbir şeyi ve güler.. Farkları yaratan da budur zaten! Kimisi başkalarının düşüncelerine göre adapte olur herşeye ve kuralına göre oynar oyunu.. Bazısı kuralsızdır..

Kimi zaman diyorum ki bırak her şeyi bir kenara ve yaşa.. Kalabalığın arasına karış.. Herkes gibi ol.. Aynı renk kazağı giy.. Aynı müzikleri dinle.. 30 sene yan gel yat.. Emekli ol ve öl.. Bazen sırf böyle düşündüm diye kızıyorum kendime.. Bazen de soruyorum derdin ne? Bu tutarsızlık ölümden beter..

Birilerinin taşın altında elini parçalamayı göze alması gerek.. Birilerinin soğuk sulara dalması gerek ve zirvedeki buzullarda donması gerek.. Ancak o zaman dünya daha iyi bir dünya olacak.. Ancak o zaman huzur bulacağım..

Bu yüreklerde direniş vardır efendiler.. Hukuksuzluğa, bağnazlığa, gericiliğe karşı bu yüreklerde direniş vardır!! Dillerinde hak, hukuk, adalet olanlar ne kadar da komik görülüyorlar..

Hava bulutlu.. Hava kızgın, öfkeli.. Ki hastayım.. 2 vakte kadar bana bir yol var.. Kahve falan içmedim! Karadeniz beni paklar.. Sessiz ve küçük bir kasabada küçük bir eve yerleşeceğim.. Evin adını Kitaphane koyacağım.. Balkon sefalarında kitap okuma niyeti ve yaz ortasında başlayacağım radyo ve de dergi çalışmalarında ömrümü tüketme sevdası içine girdim bile.. Okurken, dünya gülümsüyor.. Gün aydınlanıyor..

…çayımı yudumladım.Umut veren hüzünlü şarkılar dinlemekteyim.. Ruh iklimim karamsar.. Hava zaten pelt olmuş durumda.. Denizi özledim.. Serinliğine bırakıp kendimi, unutmayı.. Kendimi.. Seni.. Ötekini..

..sıcak kumlara çıplak ayakla bastığında yanan ayak tabanını denize biran önce sokma telaşıydı hayat.. Basit ve komik.. Çoğu zıplayarak hızla denize koşar böyle durumlarda.. Ben ise.. Ben daha bir uzun basarım kuma, daha bir sağlam ve ihtiraslı.. Biliyorum, sonunda deniz, biliyorum sonunda huzur vardır ve acının tadına doyarım.. Acı yaşama bağlar ve süreklidir baktığında.. Sonu huzurdur..

..bir film izlersin, bir kitap okursun, bir şey olur ve hayatın değişir. Bu böyledir.. Bu hep böyle olacaktır.. Böyle olmuştur.. Hayat budur yaver, hayat budur.. Fazla önemsenecek ve az kafa yorulacak birşeydir.. Yani tutarsız olunacak cinsten bir hal.. Bir durum ve bir karmaşıklık üzerine kurulmuş bir teorem, bir ahlak yasası; çiğnenmiş, kırılmış bir ahlak yasası.. Hepsi bu!

KorsanKalem 29.05.12  15.38

Unutulmuş bir şarkıyı hatırlatmak, önemlidir..

Kategoriler: Eskiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir